• Home
  • Blog
  • Ztracené střípky ze života posádky UTSS Salamis

Ztracené střípky ze života posádky UTSS Salamis

Jakou roli sehráli v seznámení Jana Marhoula a majora Kallirisové přerostlí jeskynní pavouci? Jak si Thakur Gelu poradil s vražedným výsadkem pirátů? Proč se elitní ostřelovačka Labaničová po vydařené misi přidala zrovna k mariňákům? A jak to bylo se svatbou specialisty Zaleského?

 

text: Jiří Popiolek

 

Povídkovou sbírkou V nefritové kleci Jakub Mařík uzavírá svou ságu o boji lidstva s mimozemskými Korzáry. K ucelenému příběhu tvořenému již vydanou pentalogií UTSS Salamis přidává sedm „ztracených střípků“, které ukazují klíčové hrdiny v různém prostoru a čase a obohacují tak celkové dění o podrobnosti, jež čtenáři o svých oblíbencích prostě musejí vědět…

 

NEZNÁMÉ PŘÍBĚHY STARÝCH ZNÁMÝCH

 

Povídky jsou ve sbírce řazeny chronologicky – a tak čtenář přehledně postupuje od okamžiku, kdy se seznámením Marhoula a Kallirisové začala skládat základní osa posádky UTSS Salamis (V temných hlubinách), až po závěrečnou „misi“ (titulní V nefritové kleci), odehrávající se po ukončení války s Korzáry. Ta tvoří k celé sérii definitivní epilog.

Každý „dílek“ – až na zmiňovaný poslední, v němž se vrací kompletní posádka – má unikátního hlavního hrdinu (případně dva), vždy člena posádky titulní lodi. Jedinou výjimkou je nezdolný gurkha Thakur Gelu, jenž se objevuje celkem ve třech povídkách.

Čtenářsky nesmírně přitažlivým bonusem je i to, že Jakub Mařík posílá své postavy do pestrého prostředí odlišně vypadajících, osídlených a fungujících planet – od těch zcela kolonizovaných s jedinečnou civilizací, až po ty na počátku terraformace, kde stěží přežívá malá stanice vědců nebo osada kolonistů.

Jedno však mají všechny povídky společné – od začátku do konce jsou to akční jízdy, kde není moc času na oddech, protože v každém okamžiku jde hrdinům o život, často i z více stran najednou a pokaždé ze zcela jiného důvodu (zajímavé je, že samotní Korzáři se zde objevují pouze ve dvou případech).

 

VÝLETY DO RŮZNÝCH KONČIN SCI-FI

 

V návaznosti na to, s kým a na jaké šachovnici právě Jakub Mařík hraje, se mění i žánr povídek. V temných hlubinách, kde Kallirisová a Marhoul bojují v podzemních jeskyních o život malého chlapce uneseného obřími pavouky, má takřka hororový nádech. V ocelové hrobce zase v něčem připomíná Vetřelce – neboť major Gelu zde zcela sám putuje prázdnými chodbami vesmírné stanice a likviduje kus po kusu pašerácký výsadek.

V půlnoční zahradě je špionážka jako vyšitá – rámovaná na první pohled nesplnitelnou misí podporučíka Labaničové, elitní ostřelovačky, která málem doplatí na neschopnost svého šéfa. V morku kostí dominuje detektivní zápletka – doktorka Erbakanová pátrá po původu zvláštního parazita, který požírá kolonistům kosti. A strastiplná cesta dua techniků Zaleski – Callahan za nevěstou prvního z nich je v povídce V časové tísni prošpikovaná tarantinovsky černým humorem.

Jakub Mařík sbírkou V nefritové kleci dokázal, jak všestranným autorem je, a připravil čtenářům nesmírně bohatou literární hostinu plnou laskomin rozličných podob a chutí. Pro fanoušky jeho série UTSS Salamis je pak kniha nezbytností, protože závěrečná povídka uzavírá i některé nezodpovězené otázky položené na konci pátého dílu V jámě lvové.

A hlavně je třeba říct, že jsou to skvělé povídky, které v rámci české space opery (a troufnu si tvrdit, že nejen té) patří k naprosté špičce.

 

V nefritové kleci V jámě lvové V mrtvé zóně V krvavém pásu V ledovém sevření Ve stínu slunce



Zpět na seznam článků